Site Loader

Ke každému bazénu by měla patřit výkonná filtrace. Jedná se o zařízení, které pomáhá udržovat vodu čistou, některé jeho druhy pak mohou pomáhat s aplikací bazénové chemie. Jsou dva základní typy, mezi nimiž můžeme volit. Jaké další parametry by nás při koupi měly zajímat?

child-1850153_1280

Dva základní druhy jsou kartušové a pískové filtrace. V kartušových se voda filtruje přes papírový válec či vložku pomocí čerpadla. Aby byl tento proces stále účinný je třeba tuto vložku několikrát za týden pročistit proudem vody, což výrazně snižuje její trvanlivost – za sezónu je třeba ji vyměnit hned několikrát. Výhodou tohoto typu pak je ale nižší pořizovací cena. Uplatnění naleznou především menší bazény do 8 m3. Druhý pískový typ filtruje vodu skrze pískovou křemičitou náplň zachycující všechny nečistoty. Tento typ pak mívá volnou kapacitu pro připojení dalších zařízení, jako je UV lampa či bazénový vysavač. Náplň je nutné měnit jednou za dva roky, pro lepší výsledky se ale doporučuje pořídit na každou sezónu novou. Velkou výhodou je zde také nižší spotřeba bazénové chemie a s tím spojené snížené riziko podráždění pokožky. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena.

bath-1517726_1280

Při pořízení existuje hned několik parametrů, které výběr prakticky zúží, takže zbudou pouze vhodné typy. Jsou to například tyto:

  • Objem a velikost bazénu – pro větší bazén je vhodnější písková filtrace, která je mnohem výkonnější. Záleží ale také na konstrukci bazénu – zda se nachází pod nebo nad zemí. Tento parametr ovlivňuje také celkový průměr hadic.
  • Cena zajímá a určuje směr snad u všeho. Je třeba hledět na celkové výdaje, nejen na pořizovací cenu.
  • Výkon se uvádí v metrech krychlových za hodinu. Pro určení správného výkonu pro váš bazén použijte zjednodušující výpočet: celkový objem bazénu děleno počet hodin, za který má být vyčištěn.
  • Průtok vody uvádí někteří výrobci místo výkonu.
  • Příkon udává, kolik bude zařízení spotřebovávat elektřiny v řádu desítek wattů.
  • Hmotnost se liší u typů modelů. Ty kartušové budou lehčí než pískové, začínáme na 7 kg.
  • Typ ventilu neboli množství druhů cirkulace vody. Nejčastější jsou 4, 6 a 7cestné ventily, existují ale také modely bez ventilu.
  • Maximální teplota vody udává, že do vířivky je toto zařízení nevhodné. Pohybuje se nejčastěji na dostačující úrovni 35 °C.