Site Loader

V poslední době se můžete stále častěji setkat s oplocením pozemku v podobě plotu z betonových prefabrikovaných dílů. Stavba připomíná cihlovou zeď, s cihlami to však nemá nic společného, ovšem výhody takového řešení známe všichni – snížení hladiny hluku, nižší prašnost a dokonalé soukromí.

Zkušenosti s výstavbou

Plot z betonových dílců si můžete teoreticky postavit sami. Nepotřebujete kvůli výstavbě žádat o stavební povolení, a jestliže se nemění charakter využívání objektu (což se zpravidla nemění), není nutná ani ohláška na stavebním úřadu. Můžete se tedy pustit s chutí do práce, ale pozor! Samotný betonový plot se sice skládá jako stavebnice a vztyčit jej není nezvladatelný úkon, ale to podstatné je příprava podloží, resp. základů. A stavět na špatném základu znamená riskovat, že se vám stavba sesype jako domeček z karet.

betonový plot

V tomto směru rozhodují zkušenosti a ty lze získat pouze mnohaletou praxí. Zkušený odborník totiž netápe, ví si rady a v případě výstavby oplocení jde o zásadní moment – jak připravit terén ve svahu, jak propočítat nosníky, do jaké hloubky je zapustit, jak na sebe jednotlivé části navázat, jak je ukotvit ke stávajícímu objektu atd. Stavba na vlastní pěst je poměrně riskantní, vyplatí se tedy vsadit na jistotu, zvláště tehdy, máte-li na práci záruku, a jde-li o firmu, která se může pochlubit příznivým hodnocením zákazníků hotových projektů.

cihlová zeď

Prověřovaný výrobek

Betonové odlitky, to není pouhý kus stavebního materiálu, jehož struktura připomíná cihly, tvárnice nebo zámkovou dlažbu. Jde o železobetonové výrobky armované betonářskou ocelí, tedy speciální konstrukční prvky, s nimiž běžně pracují stavební firmy. Vývoj a produkce jednotlivých komponentů prochází autorizovanými zkušebnami a každý výrobek obdrží patřičný certifikát, který zaručuje pevnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a dlouhou životnost.