Site Loader

Mnoho lidí si v dnešní době stále plete pojem ekonomie a ekonomika. Přitom se jedná o dva diametrálně rozlišné pojmy, kde ekonomie představuje vědní nauku, který se zabývá primárně výrobou a spotřebou ekonomických statků. Zatímco ekonomika znamená hospodaření nějakého objektu, například státu.

pád a růst

Historie

Historie světové ekonomiky má mnoho pozoruhodných a velmi zajímavých událostí za sebou. Pojďme se ale podívat na tu poslední z nich. V roce 2007 byla předznamenána recese americkou hypoteční krizí, která vyvrcholila v létě 2008, kdy zkrachovala banka Lehman Brothers. Tento incident zaznamenal celý svět, kromě ekonomiky třetích světů, které jako jediné rostly. Všude jinde byl zaznamenán znatelný pokles, který mnohdy trval až do roku 2015, než se svět z této krize vzpamatoval. Vina se připisuje chamtivým bankéřům, kteří bez regulací půjčovali téměř komukoliv, kdo šel kolem.

graf počítače

Současnost

Jak je to s ekonomikou dnes v roce 2019? Mnoho odborníků a analytiků tvrdí různé věci a často se předhánějí, kdo přijde s katastrofičtějším scénářem další krize. Skutečnost je ale taková, že ekonomika většiny států sice zpomaluje a nemá takové obrátky jako mývala, ale stále se nacházíme v době růstu, nízké nezaměstnanosti a poměrně dobré inflace. Každopádně všechny tyto faktory mohou být právě předznamenáním krize. Protože jakmile se všem dařím jejich peníze se zhodnocují, tak lidé začínají být méně opatrní a mají tendenci více riskovat. Problém nastává, když toto chování začnou projevovat právě banky a instituce, které bezprostředně udávají směr světové ekonomiky.

Tímto nastává otázka, zda kdyby se všichni chovali racionálně a nechtěli by zbohatnout ze dne na den, jestli by k takových krizím a velkým recesím muselo vůbec docházet. Co kdyby byl stálý mírný ekonomický růst hlídaný ve velmi dlouhodobém měřítku a docházelo by jen k drobným výkyvům na trhu. Toto je složitá a možná utopická otázka, na kterou pravděpodobně nezná nikdo odpověď, protože zde vždy budou různé bubliny, kde se lidé nechají uchvátit lehkým ziskem, který ve většině případů stejně nevyjde.