Site Loader

Máte rádi procházky přírodou? Pokud ano, jistě víte, že se hned po návratu musíte prohlédnout, zda vás nenapadlo klíště. Zapomínat však nesmíte ani na své čtyřnohé kamarády. Ty jsou totiž klíšťaty či jinými parazity ohroženi mnohem více než my lidé. My si jednoduše vezmeme světlé oblečení, na kterém jsou klíšťata snadněji vidět. Zrovna tak nejsme tolik pokryti srstí, takže i na nahém těle klíšťáka snadno uvidíme, a v lepším případě se ho zbavíme ještě dříve, než se do nás stačí zakousnout.
klíště
Klíšťata jsou čím dál více aktivnější
Nebezpečí, že potkáte klíště, je velmi vysoké. Těmto malým potvůrkám se v přírodě velmi daří, a to především proto, že jsou zimy čím dál méně mrazivé. Klíšťata, která přezimují v zemi, tak nevymrznou a nevyhynou, a přežijí téměř všechna. Stupeň aktivity se tak rok od roku zvyšuje.
hlava psíka
Přenašeči
Klíšťata jsou přenašeči mnoha nemocí. Nejznámější je lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Klíšťata patří mezi nejběžnější vnější parazity, a protože jejich výskyt není nijak omezen (setkat se s nimi můžeme nejen v hustých lesích, ale také v parku či v trávě na sídlišti), musíme sebe i naše domácí zvířata chránit před jejich napadením. Klíšťata totiž nezpůsobují pouze nepříjemnosti, ale mnohdy právě nebezpečná onemocnění.

Domácí mazlíčci a klíšťata
Snad každý chovatel se již u svého čtyřnohého kamaráda setkal s klíštětem. Není nic ohavnějšího, než když se parazit přisaje a následně se živí krví našeho pejska či kočičky. Pokud lidé nechtějí riskovat, měli by nechat svá zvířata raději očkovat. Vakcína se aplikuje ve třech dávkách. Mezi první a druhou musí být časová přestávka minimálně jednoho měsíce, třetí se pak aplikuje za rok.
francouzský buldoček
Proč zvířata očkovat?
Pokud je vaše zvířátko napadeno klíštětem, může být následná léčba časově náročná. Už jen proto, že je těžké zprvu odhalit, co pejska nebo kočičku vlastně trápí. Prvotní příznaky bývají podobné, zvíře trpí horečkami, nechutenstvím, hubne a často mění své chování. Léčba pak může trvat až několik týdnů či měsíců, a často bývá finančně nákladná. Důsledná prevence je tedy v zájmu každého chovatele na místě.