Site Loader

Dnešním trendem je hojné navštěvování kurzů sebeobrany. Je v podstatě jedno, který způsob obrany si vyberete. Pokud však chcete, aby tyto kurzy byly přínosem, musíte dobře znát základní techniky boje. Kdo má s bojem zkušenosti, ví, že při útoku dochází k momentu překvapení. Pokud nemáte ve svých přirozených reflexech se automaticky bránit, neumíte přijmout ránu, nebo zaútočit tak, abyste si neublížili, pravděpodobně se sami neochráníte.bojové umění
K tomu, abyste byli efektivní bojovníci, stačí navštěvovat pravidelné kurzy bojových umění. Z mého pohledu je základním stavebním kamenem karate.
V České republice jsou nejrozšířenější dva styly karate. Oba vyučují Kata (napodobení boje proti jednomu nebo více protivníkům) i Kumite (boj).
Šótókan
Prozatím nejznámější bojový styl na světě. Zakladatelem je Gičin Funakoši, který tento systém vyučoval v Japonsku poté, co opustil Okinawu. Šótókan byl po dlouhou dobu uznáván jako jediné karate v Japonsku, a také jako tvrdý bojový styl.
Kjokušin
Jednoznačně nejtvrdší bojový styl na světě, jehož zakladatelem je Masutacu Ójama. Liší se v tom, že bojovníci nastupují na tatami bez chráničů a používají plnou sílu proti protivníkovi. Jediné, co je zde zakázáno, jsou údery na hlavu. Vyznačuje se velmi tvrdými tréninky.
Po Ójamově smrti se struktura Kjokušinu roztříštila, a dalo by se říct, že mnozí z jeho žáků šli vlastní cestou. Jedním z nejzajímavějších je Yoshiji Soeno, který je zakladatelem Šidokan karate. Zde se vyučují tři bojové styly, Kjokušin karate, Muay thai a bjj (grappling). Díky tomu se z Vás může stát komplexní bojovník s disciplínou na vysoké úrovni.tři děti cvičí karate
Kluby těchto tří bojových stylů jsou po celé České republice. Můžete si vyzkoušet všechny a vybrat, který Vám sedne nejlíp. Díky pravidelným tréninkům se nemusíte bát, že byste osvojené dovednosti zapomněli. Opakování je totiž matka moudrosti. A pokud si myslíte, že je karate pro děti, mýlíte se. Je to právě naopak. Ať jste žena nebo muž, dospělí nebo dítě, kdokoli může trénovat.
Pokud to tedy myslíte se sebeobranou vážně, zkuste bojová umění, ať už si vyberete jakékoli, nešlápnete vedle.