Site Loader

Je lepší pracovat nebo sedět doma a pobírat sociální dávky? Každý to má jinak, ale být na podpoře není nic moc. Minimální mzda by nás měla do práce dostat.

Minimální mzda, proč je zákonem daná a co nám slibuje?

Minimální mzda se každoročně zvyšuje, možná jste si toho všimli. I když není úplná výhra pracovat za minimální mzdu, tahle jakási záruka nás má dostat z domu do práce. Mnoho lidí totiž stále preferuje sladké nic nedělání a pobírání sociálních dávek, aby tomu stát přecházel a lidi do práce dostal, je zde právě minimální mzda. Co to v praxi znamená a vyplatí se za ni ráno vstávat z postele.

numbers-money-calculating-calculation

Méně, než málo

Každý z nás má jistě jiné cíle a hranice, pro někoho se nevyplatí dělat za minimální mzdu, pro druhého je i to dostatečnou motivací. Minimální mzda je zákonem daná a pod ni se vlastně nemůžete dostat. Je to jakási ochrana pro zaměstnance, aby z práce neodcházeli s úplným málem. Tahle motivace má fungovat i jako jakási obrana proti tomu, aby lidé neseděli raději doma a nepobírali jen sociální dávky, ti co do práce poctivě chodí, by si logicky měli vydělat více a mít tak více peněz, než někdo, kdo do práce nechce a raději zůstává na podpoře. Přesto ne každého vidina minimálního platu do práce dostane, je tedy potřeba tuto hranici stále zvyšovat. Náklady na život se totiž zvyšují také stále.

pexels-photo-6694535

Hlídejte si, zda vyděláváte dostatek

I když nám ale něco ukládají zákony, ne vždy se jimi všichni řídí a najdou si i takoví zaměstnavatelé, co se chtějí zákonem dané mzdě vyhnout obloukem. Ovšem pokud zaměstnanec řádně vykonává své uložené povinnosti, musí mu být vždy částka do minimální mzdy doplacena zaměstnavatelem. Čistou minimální mzdu si můžete sami pohlídat, na internetu jsou k tomu určeny speciální kalkulačky, kde si můžete i dopředu propočítat, kolik peněz bude vaše čistá mzda po všech odečtech dělat.

V letošním roce se rovná minimální mzda za měsíc 15 200 korun. Musíte ale odpracovat čtyřicet hodin týdně a jde samozřejmě o hrubou mzdu, takže čistá mzda, kterou skutečně dostanete, a bude na výplatní pásce, bude nakonec o něco nižší. Z hrubé mzdy se vždy srážejí zákonem dané položky, jako je sociální a zdravotní pojištění nebo daně. Naopak u některých se přičítá daňová zvýhodnění.

Výši své čisté mzdy si můžete vypočítat snadno za pomocí internetové kalkulačky.