Site Loader


Chcete se pustit do vybavování své domácnosti a ještě stále nejste rozhodnutí, jak si interiér zařídíte? Ladíte detaily a přemýšlíte, zda máte všechno?

Na osvětlení záleží – Jak jej vybírat a na co je potřeba klást největší důraz?

Řada lidí výběru osvětlení nepřiklání takovou váhu, jsou přece mnohem důležitější věci, že? Jenže to není tak úplně pravda, na kvalitním osvětlení záleží možná více, než by se mohlo zdát, že je něco špatně si ale člověk často uvědomí až poté, co při dlouhých zimních večerech špatně vidí například na knížku. Díky dobře zvolenému osvětlení ale nejen dobře vidíme, především si chráníme svůj zrak, protože opravdu není dobré vidět jen tak napůl a číst si například v polotmě. Jaké máte doma osvětlení a vidíte dobře? Pokud se pouštíte do výběru nového osvětlení, vybírejte skutečně pečlivě.

60655-1500x1500

Nejen design rozhoduje

Ono to osvětlení tolik nehoří, že? Tohle si obvykle myslíme, když si zařizujeme nový interiér, člověk má pocit, že jsou důležitější věci, pokud už je osvětlení vybíráno, obvykle kvůli designu. Ale i kvalitní osvětlení se vám může líbit, jen je potřeba dodržet několik pravidel. Určitě je dobré rozplánovat si, kde bude ústřední zdroj světla v místnosti, tím je obvykle střed pokoje, ovšem ve větších místnostech by jej měly tvořit dva základní zdroje světla umístněné v každé polovině místnosti. Pak je třeba myslet na to, kde si budeme číst, kde se budou děti učit a podobně. Takže je dobré ještě pořídit menší lampičky nebo stojací lampy. Na čtení či psaní člověk musí vidět stejně dobře, jako třeba na vaření, i v kuchyni by tak měl být dostatek světla.

Také pozor na stínítka lamp a lustrů. Zatímco v ložnici není zapotřebí tolik ostrého světla, v obývacím pokoji, v dětském pokoji nebo na chodbě a dalších místnostech, potřebujeme vidět dobře. Ovlivnit intenzitu světla pak kromě lustru či lampičky ale může i žárovka.

6405-cl153-aba01ne14-ct0504-1500x1500

Co vybírat do moderního interiéru?

Do moderních interiérů vybírejte lustry podle materiálu i barev, on takový lustr se může stát velmi výrazným prvkem a dokáže opravdu oživit každý pokoj. Někdo má rád klasiku nebo starožitnosti, pokud ale fandíte modernímu stylu, určitě zkuste kovový lustr, který vypadá velmi originálně a navíc poskytuje přesně tolik světla, kolik je ho zapotřebí.

Mezi oblíbené materiály kromě kovu patří i klasické sklo, ale trendy jsou i proutěné lustry a lampiony.