Site Loader

Jižní Morava je bohatá oblast na přírodní památky a historické objekty a jednou z těch nejzajímavějších je zámek Lednice s přilehlým krajinným parkem. Jeho rozloha je obrovská, s plochou tří set kilometrů čtverečních je největším uměle vytvořeným parkem na evropském kontinentu. Můžete se tudy procházet pěšky nebo projíždět na kole a za pěkného počasí tu lze strávit příjemný dovolenkový pobyt. Lednice hotel, případně hotelový komplex v Mikulově či ve Valticích jsou nejčastější formy ubytování, vyplatí se je ovšem rezervovat s předstihem z důvodu značného zájmu o tuto turisticky atraktivní oblast. Zvýšený zájem návštěvníků o tuzemské dovolenkové pobyty lze očekávat i v souvislosti s epidemií koronaviru, která změnila zvyklosti čerpání dovolené mnoha lidem. Má to však i své plus, mnozí z nás tak mají možnost lépe poznávat svou vlastní zemi, která ukrývá tisíce překrásných míst, přírodních krás a památek.

zámek Lednice

Lednicko valtický areál a Národní park Podyjí – nejkrásnější přírodní památky Moravy

Až se do těchto míst vypravíte, kromě Lednicko-valtického areálu byste si neměli nechat ujít i návštěvu Národního parku Podyjí (na Moravě není více národních parků). Řeka Dyje patří k nejzajímavějším vodním tokům na našem území a protéká rozmanitými typy krajiny. Zde se zařezává do hlubokého zalesněného kaňonu a připomíná tak některá místa středního toku Berounky a Vltavu pod Lipnem, považovaná vodáky za jedny z nejkrásnějších přírodních scenérií.

Dyje se tu ohýbá v širokých a přehledných meandrech, lemují ji vysoká skaliska s odhalenými kamennými kvádry a přírodovědci považují tuto oblast ve srovnání se všemi říčními toky na území Česka za nejméně zasaženou civilizačními faktory.

Národní park Podyjí

Území parku je přístupné veřejnosti po turisticky značených cestách a několika cyklostezkách, vyplatí se vystoupat k vyhlídce Devět mlýnů a k Hardeggské vyhlídce, budete mít před sebou jako na dlani překrásné přírodní panorama, jedno z nejkrásnějších na celé Moravě. Návštěvu národního parku se vyplatí spojit s průjezdem pohraniční částí Rakouska, od zámku Lednice je vzdálený přibližně 60 kilometrů, tedy třeba jako námět na celodenní výlet. Celodenních výletů můžete z hotelu Lednice podnikat celou řadu, například do Vídně nebo do Bratislavy, které jsou odtud velmi dobře dostupné po dálnici, což obnáší přibližně hodinu jízdy autem.