Site Loader

Ano, bude to náročné. Každá změna je náročná a zařadit do života nový návyk v podobě pravidelné sportovní aktivity nebude výjimkou. A co se týče množství investovaného času, to je čistě na vás.

Někdo do potřebuje do změn skočit naplno a neohlížet se zpět. A někdo naopak potřebuje dělat pomalé kroky, jeden za druhým. Tak jako tak, oba postupy vedou k totožnému výsledku. Jestli vám představa, že ze dne na den byste měli do svého programu zařadit aspoň tři hodinové tréninky týdně, nahání strach, tak určitě nebude typ „skokan“. Vaše cesta bude jiná, pozvolnější, ale stejně tak dobrá.

chůze po schodech

A jak by mohla vypadat?

Pokud se necítíte na to, začít rovnou s nějakým konkrétním sportem, skupinovým cvičením nebo domácími workouty, zkuste se zamyslet nad svými běžnými denními aktivitami. Kde by se dalo přidat trochu pohybu? Kde by se daly udělat malé změny, které ale budu mít v dlouhodobém horizontu velké výsledky? A pozor, malé změny se mohou týkat i jídelníčku.

Jste zvyklí vždy použít výtah? Zkuste ho vyměnit za schody. Časově je taková změna nenáročná, ale na konci dne, až budou kroky sečteny, uvidíte velký rozdíl. A co třeba přidat si cestou domů z práce malou procházku? Jestli cestujete MHD, tak není nic jednoduššího, než vstoupit o jednu nebo dvě zastávky dříve a domů se prostě projít. A jestli jezdíte autem, tak místo cesty rovnou domů můžete obejít blok nebo si dát malé kolečko v přilehlém parku. Není potřeba se převlékat, není potřeba kupovat speciální vybavení. Je to prostě jen malá procházka, za kterou vám vaše tělo po celém dni v kanceláři bude vděčné.

snídaňový talíř

A co to jídlo? I při změnách v jídelníčku se vyplatí dělat postupně malé změny, zvládnete je totiž snáze udržet než vytvořit si úplně nový režim stravování. Co takhle vyměnit slazené nápoje za obyčejnou vodu? Nebo přestat sladit kávu a čaj? Kolik cukru jako mávnutím proutku zmizí z vašeho jídelníčku? Potom stačí každý týden zkusit nové, zdravé jídlo, uvařit si doma a postupně ubírat průmyslově zpracované potraviny a nahrazovat se základními surovinami. Malá a pomalá změna je pro mnoho lidí snazší a dlouhodobě udržitelná. Tak se toho nebojte, každý malý krok se počítá a pomalé začátky? Ty jsou přeci v pořádku.