Site Loader

Usnadnit život sobě a druhým, abychom upevnili mezilidské vztahy a žili lepším a spokojenějším životem, je snahou mnohých z nás. Proto také přijímáme s radostí ty technické objevy, které to umožňují, a tím postulujeme jejich platnost. Do kategorie objevů pozitivního charakteru patří i solární zahradní sprcha Chlorito.

žena v bazénu

Skládá se ze zásobníku na vodu, přívodního ventilu, sprchovací růžice a případně směsné baterie či ventilu pro omývání chodidel. V zásobníku zpravidla černé barvy se zahřívá tekutina po celou dobu, kdy na ní působí sluneční paprsky, takže v principu nesmírně primitivní a přesto velmi efektivní výrobek. Rozhodující je především velikost zásobníku, pro omývání rukou na zahradě postačí 10 litrů, pro sprchování jedné osoby je plně vyhovující dvacet až třicet litrů velký zásobník.

čistá voda

Velikost zásobníku by také měl být rozhodující faktor pro výběr zahradní sprchy, některé prameny uvádí, že ideální je 25 až 35 litrů pro sprchování jedné až dvou osob. Vždy se jedná o jakýsi kompromis, s nímž musíte počítat, a zohlednit všechny fyzikální jevy: Čím větší je nádrž, tím déle se bude voda ohřívat, zvláště když je slunce pod mrakem nebo je jarní a podzimní období. Příliš malý zásobník zas nevystačí na pohodlné osprchování, které se pohybuje kolem tří až čtyř minut. Počítejte s tím, že za jednu minutu proteče sprchovací hlavicí zhruba 10 litrů vody.

Rozhoduje i tvar zásobníku – nehleďte příliš na vzhled z hlediska designérského, ale zaměřte se na velikost plochy, na kterou dopadají přímo sluneční paprsky. Vhodné jsou zejména tenké kvádry se dvěma širokými protilehlými stranami, případně zásobníky ve tvaru plochého disku či komolého kuželu. Ovšem i ve vysokém válcovém tubusu se voda dobře zahřeje vzhledem k pohybu slunce na obloze a relativně stejné velikosti zahřívané plochy v průběhu celého dne.