Site Loader

Ženšen se osvědčil již v dávné minulosti jako léčebný prostředek pro velmi široké spektrum nemocí. Také proto se mu přezdívá „všehoj“ a možná vás udiví, jak je možné, že jediná drobná rostlina dokáže tolik věcí. Dokáže, protože v průběhu svého života do svých kořenů vstřebávala velmi intenzivně všechny živiny z půdy, aby přežila v nehostinných oblastech.

kořeny ženšenu

Touto vlastností, vstřebávat do kořenů živiny a vytvořit z nich výživový komplex, se vyznačují všechny adaptogenní rostliny. Říká se jim proto, že se jednak samy adaptují na drsné životní podmínky a prostředí, a pak adaptují na stres i tělo člověka, který je pozře.

K adaptogenním rostlinkám patří jak Ženšen korejský, tak i peruánský (Maca peruánská), sibiřský (Eleuterokok) a indický (Ashwagandha). Co oblast na zeměkouli, to jiná rostlina, ale všechny s podobnými schopnostmi.

Proti stresu, na sex, na nervy, na zažívání, na krevní oběh – a mohli bychom pokračovat ve výčtu tělesných funkcí, které pozitivně ženšen ovlivňuje. Jeho výhodou je absence vedlejších účinků, tedy samozřejmě, pokud nevyvolá alergickou reakci, což může každá rostlina. Není to ovšem chemický koktejl z laboratoře.

listy a květ ženšenu

Ženšen můžete užívat mnoha způsoby. Ženšen kapky http://www.erectmax.cz/blog/zensenove-kapky/, to je tinktura s obsahem lihu, který urychluje vstřebávání. Můžete si dopřát čaj z kořene rozemletého na prášek, můžete čaj vyluhovat z kořene pouze drceného. Zajímavé jsou i náhražky kávy, vyrobené z čekanky (cikorky), kam se ženšen přidává jako účinné afrodiziakum, antidepresivum a adaptogen proti stresu.

Dávkování ženšenu by se mělo dodržet, ne kvůli tomu, že by se u vás vyskytly nežádoucí účinky, ale proto, že jde o velmi výživnou rostlinu, což by mohlo přetížit organismus, který by nedokázal zužitkovat nápor výživných látek. Je to podobné, jako kdybyste na posezení snědli půl kila ořechů, které jsou rovněž superpotravinou.